Falcowanie a bigowanie – jakie są między nimi różnice?
Drukarnie i przedsiębiorstwa introligatorskie korzystają z wielu różnorodnych technik, które poprawiają wygląd drukowanych materiałów, dekorując je lub ułatwiając korzystanie z nich. Wiele z nazw określających konkretne procesy nie jest zrozumiałych dla człowieka niemającego styczności z tą branżą. Niektóre z nich są wykorzystywane zamiennie, chociaż nie oznaczają konkretnie tej samej pracy. Dobrym przykładem jest filcowanie i bigowanie, które czasem wykonuje się razem, jednak dotyczą dwóch różnych działań.
Czym jest falcowanie, a czym bigowanie?
Falcowanie nazywane jest również składaniem, zginaniem lub załamywaniem. Jest ono czynnością introligatorską, polegającą na złożeniu większego arkusza papieru w mały. Finalny rozmiar może być dwu- lub wielokrotnie mniejszy. W zależności od rodzaju zamówienia, falcowanie może być wykonywane ręcznie lub za pomocą specjalnych maszyn. Pojedynczym falcem nazywa się miejsce zgięcia arkusza. Obecnie wyróżnić można różne rodzaje falcowania. Najczęściej spotykane jest falcowanie harmonijkowe, obwolutowe oraz obejmujące.
Metodę bigowania wykorzystuje się przede wszystkim podczas produkcji opakowań, kartonów, zaproszeń i ulotek. W zależności od rodzaju zamówienia można wykorzystywać różne rodzaje narzędzi introligatorskich. W przypadku bigowania do formatu B1 niezbędne jest użycie odpowiednich maszyn, które pozwolą na osiągnięcie zadowalającego efektu końcowego. Ten proces składa się z dwóch etapów. W pierwszym z nich wykonuje się zmianę struktury papieru. Może to być wykonane poprzez perforację, rycowanie lub przegniatanie. Podczas drugiego etapu łączenia wewnątrz papieru zostają zerwane.
Czym różni się od siebie falcowanie i bigowanie?
Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma metodami introligarskimi jest to, gdzie znajdują zastosowanie. Bigowanie wykonuje się na grubym papierze i kartonie, z którego tworzy się teczki, pudełka, kartki okolicznościowe czy zaproszenia. Bigi wykonuje się w celu ułatwienia zginania, co można zauważyć np. w przypadku zaproszeń. Bigowanie jest procesem nieco bardziej skomplikowanym niż falcowanie. Falcowanie wykorzystuje się do papieru o niskiej gramaturze, znajduje zastosowanie podczas produkcji ulotek, książek i niektórych zaproszeń.