Różnice między hot-stampingiem a cold-stampingiem
Pod nazwą hot-stamping kryje się jedna z najpopularniejszych metod uszlachetniania druku zwana także termodrukiem. Do naczelnych zalet tej techniki możemy zaliczyć między innymi piękny efekt wizualny, dlatego hot-stamping jest bardzo często wykorzystywany w ramach zdobienia np. opakowań. Do charakterystycznych cech tej metody należą także wyraźne i uwypuklone srebrzenia lub złocenia.
Jeżeli chodzi o wykonanie, to w tej technice stosuje się specjalną folię zwaną hot-stampingową (do tłoczenia na gorąco) ora wypukłą matrycę (wyprodukowaną z tworzywa przewodzącego ciepło), którą podgrzewa się mniej więcej do temperatury wrzenia (czyli do około 100 °C). Warto wspomnieć, iż bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o efekt końcowy, odgrywa tu jakość i rodzaj zastosowanej maszyny. Rzecz dotyczy w szczególności hot-stampingu wykonywanego w formacie B1+, gdzie bardzo ważna jest zarówno łatwość i szybkość narządu, jak i wysoka wydajność (sięgająca nawet do 6000 arkuszy na godzinę). Przy tego typu maszynach nawet małe realizacje są opłacalne, a klient ma możliwość skorzystania z kompleksowych usług.
Wracając do wykonywania hot-stampingu, to w następnej kolejności wybrane obszary, na których planuje się druk, zostają pokryte folią, a później klejem, który topnieje, kiedy zaczyna na niego oddziaływać ciepło. Następnie klej jest formowany przy pomocy tłocznika z wypukłym rysunkiem, który dociska się w odpowiedni sposób na daną powierzchnię tak, by stworzyć wypukły napis powleczony metaliczną folią. Co więcej, może ona wystąpić w różnych kolorach.
Co cechuje cold-stamping?
Cold-stamping to także jedna z metod uszlachetniania druku, jednak wykorzystuje się w niej inne narzędzia, czyli m.in. folię cold-stampingową. Co różni tego typu folię od folii hot-stampingowej? Otóż, w tej pierwszym typie stosuje się dodatkowy klej, a aplikuje się go metodą fleksograficzną (czyli inaczej mówiąc, specjalną techniką druku wypukłego) lub offsetową (techniką druku płaskiego) jedynie w obszarach, w których chcemy wykonać zdobienie.
Hot-stamping czy cold-stamping?
Pod względem wizualnym obie te techniki prawie niczym się nie różnią, jednak z powodu szerszej gamy zastosowań to hot-stamping wiedzie prym, jeśli chodzi o najczęściej wybierane metody uszlachetniania druku. Może on być bowiem stosowany zarówno do podłoża gładkiego, jak i fakturowanego takiego jak okładki książek, napisy na koszulkach czy kartach kredytowych. Jeśli natomiast mowa o cold-stampingu, to ze względu na niższe koszty produkcji częściej stawia się na niego przy okazji uszlachetniania druku na wyrobach kosmetycznych lub spożywczych.